Különböző felekezetű papok beszélgetnek az adományok sorsáról: - Én az adományokat csoportosítom értékük szerint, aztán egy az Úré, egy az enyém alapon elfelezem - mondja a katolikus. - Én úgy godolom, az Úrnak nincs szüksége igazán földi javakra - mondja a református -, ezért nálam egy rész az Úré, kettő az enyém. - Én sohasem mernék az Úr szándékai felől dönteni. Ezért az összes adományt feldobom a levegőbe, az Úrnak ajánlva. Aztán az Úr vegye el, amit el akar venni, ami pedig leesik, az lesz az enyém.
Boldogság. Valamennyi létező közös vágya. Elérésének útvonalai sokszínűek, egyénenként, társadalmi és vallási beállítottságtól függően különbözhetnek,... Bővebben
A szeretet jutalma az örökélet, a bűn zsoldja a halál! Ha Isten minden parancsolatát befogadtad, akkor se várj cserébe örökéletet, mert a jutalmadat csak akkor kaphatod meg, ha feltétel és elvárás nélkül szolgálod az igazságot, ahogy a megváltód ezt tette. Ő azonban már az igaz törekvést is méltatja.
Napi dilemma
A gyógyulás dilemmája
Minden nap eldöntheted, hogy a betegségedből meg fogsz gyógyulni, és a hited végrehajtja legfelsőbb akaratodat, vagy kétségbe esetten módszerről módszerre szállsz, s hitetlenséged miatt egyre kisebb az esély a sikerre.
Gondolatok
Elcsendesedés az Adventi időszakban
Írta: Horváth-Kovács Diána
Adventkor keresztények sokasága várja az Úr eljövetelét, ahogy az advent szó jelentésében is rejtve van az Örömhír ígérete. Az Ayurvéda így szól a várakozás csendes heteiről.
A mantrák a hindu és a buddhista vallásgyakorlat tudatot tisztító, gyógyító, a képzeteket megtisztító erejű mágikus szavai, mondatai, gondolatai. A leghíresebb mantránk az Om mantra.
Boldogság. Valamennyi létező közös vágya. Elérésének útvonalai sokszínűek, egyénenként, társadalmi és vallási beállítottságtól függően különbözhetnek, de igénye mindenkiben közös.
Ha egy labdajátékban a játékos véletlenül a saját kapujába talál bele, öngólnak hívják. Talán nem is sejtik az olvasók, hogy mennyi öngól születik az élet arénájában, ráadásul nem csak egy játékos veszélyezteti a saját csapatának sikerét.
A TV-ben egy kommunikációs szakértő arról beszél, hogy korábbi virtuális világ átalakulóban van. Ma már nem az a cél, hogy jelen legyél csevegőkben, fórumokon, hanem az vagy, amit megosztasz magadról. Elgondolkodtató ez a mondat. Nekem nincs sem Facebook-om, sem más megosztó helyem, akkor ki vagyok én?
A tudatosságra törekvő emberek azt gondolják, jól ismerik önmagukat, így aztán ők, vagy családjaik megdöbbennek, ha életükben nem várt fordulat következik be. Elmesélek nektek egy történetet, amelyből talán sokaknak feldereng az illúzió hatalma.
Az ősemberek egykor mentesek voltak az idő rabságától. Igaz ez a ma élő egyes bennszülött törzsekre is, akiket nem ragadott magával a civilizáció. Mindennapi tevékenységüknek megfelelő sorrendje van, ritkán fognak bele addig új feladatba, míg a korábbit be nem fejezték. Az pedig végképp nem fordul elő, hogy egyes feladatokat egy időben végezzenek.
Az egyéni ember és a társadalmak legnagyobb kihívása ma a hit kérdése. Sok ember sok hite meghatározza közösségek életét és sorsát. Mit tudott az óember és mit felejtett el a ma embere? Valóban olyan nehéz ma hívőnek lenni?
Az ember, ha megsérti a másik személyiségi jogait, vagy tulajdonát állami törvények által nyeri el méltó büntetését. A társadalom által hozott szabályozó rendszer legfőbb erénye, hogy kordában tartja a hitetlen emberek bűnözési szándékát, legnagyobb hátránya viszont, hogy korlátozza a hívő emberek létét is, akik gyűlölik a bűnt.
Egyszer egy pszichológus azt mondta nekem, hogy a vallási tanok dogmatikusak, már nem állják meg helyüket a világban. Egyre népszerűbb ezzel a mondattal lekezelni a lelki utakat kereső embercsoportokat, a racionális álarc mögé bújt emberek a tudományt állítják szembe a „dogmatikus világnézetet” követőkkel.
Nézem a mostanában zajló tehetségkutató műsor egyik adását, éppen egy testvérpárt mutat be a közönségnek a műsorvezető, miközben sorra kerülnek a szülők is, akik drukkolnak gyermekeikért. Az apa lelkendezve mutatja be a testvérek „erősségeit”, büszkesége az egekig ér… „Bekapcsolom” a zoom-ot és látom, hogy hazudik, nem csak ő, az egész család tele van boldogtalansággal.
Idősebb korban az emberek közül sokan szenvednek a feledékenységtől, amit épp a korra való tekintettel el is fogadnak normális állapotnak. Azonban gyakran találkozom húszon éves emberekkel is, akik szintén feledékenyek, igaz ők nem a korukra, hanem a felpörgetett életvitelükre fogják ezt a jelenséget.
Az ember hajlamos a címben megjelölt minősítésekkel megjelölni eseményeket, vagy személyeket a mindennapi élete során. Elsősorban a nagy érzelemi töltöttséggel rendelkezők azok, akik a világot feketén, vagy fehéren akarják látni. Ugyanakkor hatalmas ezoterikus bölcsességnek számít a jó és a rossznak az örök harcáról tanítani az embereket…
A tudomány azt tartja, hogy az embernek nincs természetes ellensége, elérte a tápláléklánc csúcsát. Ez az állítás talán igaz az anyagi világban, azonban biztosan nem igaz a lelkiben. Ha ellenség definíciójának azt veszem, ami/aki árt, akkor akad bőven ellenségből az embernek is. Ki, vagy mi az ember ellensége és hogyan győzhető le?
A tudomány sokszínű javaslatokat tesz arra, hogyan lehet kibővíteni az emberiség átlagéletkorát, sőt sok ember tartja fontosnak azt, hogy sokáig éljen. A különböző statisztikai adatok a foglalkozást, az életmódot, táplálkozást és sok más aspektust vizsgálva mutatnak irányt a hosszabb élet felé.
Az ember azt gondolná, hogy a sárkányok nem léteznek, legalábbis olyan régen kihaltak, hogy emléküket is, csak fantázia művek őrzik. A sárkányokhoz igen vegyes képzet kötődik. Van, aki gyermekkori meséiből a gonosz sárkányokra emlékszik, akik királykisasszonyokat rabolnak el, de van a modern mesékből (pl.: Süsü) a sárkányok jó oldalát látja.
Amikor a hitről beszélek, embereknek sokan kezdenek beszélgetést velem ebben a témában. Általában a második, vagy harmadik mondatnál kiderül, hogy nem ugyanazt gondoljuk mindketten hit alatt. A „hiszek, de”, vagy „én „hiszek, csak azt nem tudom”, a „próbálok” és ehhez hasonló kifejezések azonnal elárulja az embert. Legtöbbször egy információhoz való pozitív hozzáállást már hitnek gondolnak az emberek.
A nem tudatos, vagy másként nevezve szenvedéllyel élő ember arról ismerszik meg legjobban, hogy sok haszontalan dolgot cselekszik, amely az életére vonatkoztatva nem tartalmaz előnyt, de jól kitölti vele földi életét. Persze, nem tudatosan cselekszi azt, a benne rejlő nem tudás miatt biztosan meg lenne győződve tetteinek értelméről, ha erre valaki felhívná figyelmet.
Isten szabadnak teremtette az embert, azonban mivel a teremtés önmagában történt a teremtmény magában hordozza teremtője természetét, így ahhoz, hogy a teremtmény éljen, folyton-folyvást cselekednie kell. Teremtésének oka és célja van, de a célt szabad akaratából, saját magára vont kötelezettségeken keresztül teljesíti be.
Az emberek megélhetési szükségleteik kielégítésére különböző foglalkozásokat űznek. A legtöbb szakma közvetlenül, vagy közvetetetten az emberiséget szolgálja, azonban van néhány, amely az ördögöt. Ez a cikk nem a szakmák ellen, hanem a hívő emberekért íródott, hogy megértsék a hit és a hitetlenség lényegét.
Egy mosolygós és igazán nőiesnek mondható lányismerősünkkel közösen lépünk ki a Trója című film előadásáról. Miután a társaság női tagjai megosztják egymással élményeiket a fent említett hölgy szigorúan közli velünk: „úgy érzem, el kell kezdenem valamilyen küzdősportot folytatni!” Mindenki megdöbben, nem tudjuk, mi az oka az ilyen hirtelen jött döntésnek.
A történelem során különböző hadvezérek igen sok áldozatot hoztak azért, hogy megtaláljanak szent ereklyéket, amelyeket reményeik szerint saját győzelmükre elősegítésére fordítottak volna. Az elveszett frigyláda számomra is egy fontos ereklye, de már közel sem olyan módon, ahogy a hadvezéreknek és a tudósoknak. Amit az ereklyék jelképeznek Istentől van, amihez érdemes ragaszkodni, de az ereklye maga pusztán anyag.
Az aranyközépút Buddha egyik nagy felismerése és tanítása, amely szállóigévé lett az emberek között és gyakran emlegetik döntéseik kapcsán. A tanítás helytelen értelmezése sötétséget hoz az emberre, a helyes értelmezése pedig világosságot a követőjének.
Az anyanyelv az azonos népcsoporthoz tartozó emberek kommunikációs eszköze, amelyet az ember születésétől fogva tanul. Olyan természetes minden ember számára, hogy a legtöbben nem is sejtik, hogy milyen nagy szerepe van az ember felemelkedésében, vagy bukásában. A helytelen nyelv az ayurvéda elvei szerint a sötét tamasz erejét erősíti.
A fórumon elindult egy beszélgetés „A titok” címmel, azonban én egy egészen más aspektusáról szeretnék beszélni nektek. A lelki értelemben vett titok nem más, mint az elválasztottságnak az egyik igen fontos szimbóluma. Ayurvédikus szemmel az embert megköti a cselekvésben, így a tamasz sötét kötőerejét vonja magára az, aki titokkal él.
„Adjatok egy fix pontot és én kimozdítom a helyéről a Földet!”- mondta egykor a híres tudós, amikor arra utalt, hogy csigasorával mire lenne képes, ha ez a feltétel teljesül. Ő még egészen biztosan nem volt tudatában, hogy mekkora bölcsességet is mondott: a felszabadulás és az örök élet titkát.
A tér és idő problémaköre nem csak a lelki utat keresőket foglalkoztatja, hanem a tudomány képviselőinek fantáziáját is. Hogy mit rejt ez a misztérium, igen nehéz lenne egy cikkben leírni, most inkább arra vállalkoztam, hogy a térnek és időnek néhány olyan aspektusára hívom fel a figyelmet, amely szükséges lehet magasabb lelki összefüggések megértésére.
Az Ayurvéda az élet tudománya. Élni nem csak azt jelenti, amit a legtöbb ayurvédikus honlap sugall, nem csak az ayurvédikuséletmód, gyógyítás, vagy más tudomány ismeretét és alkalmazását jelenti, hanem azt is, hogy képes vagy élni olyan közegben, amelyhez nem szokott hozzá a tudatod. Gondolj bele, hogy mi lenne veled, ha holnaptól nem sütnének kenyeret a pékek, ha nem lennének nyitva a boltok csordulásig tele élelmiszerekkel.
A szenvedély kötőereje (radzsasz), illetve a sötétség kötőereje (tamasz) átszövi a legtöbb ember életét. Ha felismeri is a kötőerő egyik megnyilvánulását, az ember ösztönösen a másikat hívja segítségül, így aztán az ember Isteni kegyelem nélkül örökre a sötétség fogja lenne. A szattva jógája az ayurvéda elvei segítségével segít az embernek legyőzni ezt a két hatóerőt.
A Földön a lét egyre inkább beszűkül. A természet lázadása (földrengések, cunamik, viharos szelek, stb.) az emberi természet ellen, a társadalmak egyre szigorúbb törvényei gátat szabnak a lét szabadságának. Az ember által alkotott törvények bár szabadságról beszélnek, de tele vannak korlátozásokkal, amelyekre a szabadságod nem terjed ki. Ne félj, mert van egy ország...
Ha elindulsz az Isteni úton az első lépéssel kezdődik minden. Ha ezt az első lépést nem teszed meg, gyakorlatilag soha nem jártál az ő ösvényén, csak a belédnevelt szabályok és hiedelmek útján jársz, amelykről azt gondolod, hogy az isteni út. Az utat mindig az első lépéssel jelölöd ki, s az utolsóval végzed be. Az első lépést pedig nem a lábad teszi meg, hanem az elméd.
Mondok neked egy jóslatot! Írásaimat sok ember nem érti, sok ember nem akarja érteni, mert nem mer szembenézni a valósággal. Mégis lesznek, akik másolni fogják gondolataimat, mert olyan dolgokról írok, amelyek mindeddig rejtve maradtak azok elől, akik csak hanyagul keresték az igazságot, s jó pénzért adják majd tovább. Sok ember veszi majd meg tőlük, mert képesek elhitetni, hogy ők bölcsek, de az én akaratom is teljesül, mert szavaim nem csak növelik a tudást, de súlyos ítéletet hoznak a képmutatókra.
Nem tudják mit cselekszenek azok, akik úgy váltogatják a vallási hovatartozásukat, mint mások az alsóneműjüket. Nincs más Isten csak egy! Aki az egyik vallás istenét elutasítja, és áttér egy másik valláshoz, mi lehet a jutalma, mikor ott ugyanannak az istennek egy más nevével, vagy más aspektusával találkozik. Lázadása az embernek nyilvánvaló, hiszen az isten teljességét bár nem tudta felfogni, ahogy az sem, hogy hány féle arca lehet, de szívében gonoszság gyúlt. Ez a cikk a végről szól, azon keresztül mutatjuk be, hogy nincs több isten, csak több vallás van.
Sok ezoterikus úton haladó ember hallotta már azt a fogalmat, hogy feltétel nélküli szeretet, azonban igen kevesek értik, hogy mit jelent ez. Azt pedig, hogy hogyan kell elérni, azt egy kezemen meg tudnám számolni, hány ember ismeri. Márpedig a megértés nélküli ismeret üres léggömb marad, olyan illúzió, amely a felszabadítás helyett fogva tart. Az eggyéválás útjáról mesélek nektek, boldog, aki megérti az igémet...
Életem során számtalan embertől kérdeztem, hogy "Ki vagy Te?". Erre a viszonylag egyszerű kérdésre a lehető legváltozatosabb válaszokat kaptam: "Én férfi vagyok", "Én magyar vagyok", "Én vállalkozó vagyok". Ilyen és ezekhez sok más hasonló jelzőket gyakran kombinálják is a megkérdezettek, például: "Én egy anyagilag független családanya vagyok és cégvezető is"
A halál fogalma és a vele kapcsolatos információk minden embert foglalkoztatnak. Van, aki szembe mer nézni ezzel a témával és van, aki nem. A haláltól való félelem aztán sok fajta téveszmét és sok pótcselekvést szül az ember tudatában. A halálról a vallások is többféleképpen nyilatkoznak, nyilván nem segít az átlag embernek az sem, hogy a különböző vallásokban nincs egységes világkép erről a témáról. Ennek a cikknek a célja, hogy egy kicsit átgondoljuk, mit is jelent a halál.
Hét dolgot gyűlölök benned embernek fia, és leánya. Gyűlölöm nagyravágyó szemeidet, amelyek örökké elégetelenek, amelyek miatt soha nem lankad kapzsiságod, amely miatt elfeledkezel istenedről és hogy honnan estél ki. Gyűlölöm a gonosz terveket koholó szívedet, amely indulatot kelt benned felebarátaid iránt. Gyűlölöm hazug nyelvedet, amellyel megtéveszted e Föld bárányait, hogy hamis kincseket gyűjts magadnak, amellyel úgy hiszed több lehetsz, mint akárki más, ezen a Földön.
Ayurvedika fórumbeli kérdésére született meg ez a cikk is. Arról szól, hogy az emberi lelki-tudati folyamatok és a természetben megfigyelhető jelenségek között milyen összefüggések vannak. Ökológiai katasztrófa fenyegeti a Földet, egyes politikai csoportok az üvegházhatásban, mások az esőerdők kivágásában, megint mások a természet kényes egyensúlyának elvesztésében látják a problémát. Kevesen vélnek felfedezni lelki okokat a természet és az emberiség tudatváltozása között.
Ayurvedika személyes kívánságára írtam neki/nektek egy ima-mantrát. Az ilyen kis versikék gyakori, hittel történő verselése erőt és védelmet ad az embernek. Amikor már olyan odaadással tudjátok verselni, hogy hitté alakul bennetek, akkor az eredmény nem marad el. Fogadjátok szeretettel!
A kommunikációt az emberiség sokféle dologra alkalmazza, információközlésre, szórakoztatásra, a hatalomgyakorlásra (megfélelmítésre). Az egyedi emberek pletykálnak, rágalmaznak, a legtöbben hazudoznak, sok erőt fejtenek ki annak érdekében, hogy elrejtsék azt, akik ők valójában. Egyre kevesebb az olyan ember, aki a kommunikációt helyesen érti és használja. Szeretném ezt a területet is tisztábban láttatni veletek.
Haragudj csak rám bátran, a te lángod is a pokol tűzét erősíti. Azonban, ha benned lévő tűzet arra használod, hogy megtisztulj a haragtól, kiírtom belőled a szenvedés gyökerét.
Téves mondások
Én ismerlek téged...
"Én ismerlek téged..." - aki magát nem ismeri, a másik embert sem ismerheti. Ilyenkor ez a mondás feltételezés és extrapoláció a korábbi tapasztalt viselkedésekből. Valójában egy lényt sem ismerhetsz meg teljesen, csak azokat a törvényszerűségeket, amelyek által változik, vagy éppen képtelen a változásra.