Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurvéda képekben

Google Fordító

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Napi bölcsesség

Az út

Az Isten felé való minden igaz törekvés végsősoron elvezet Istenhez. Tartozzál bármelyik valláshoz, legyél hívő, vagy tudós, ha buzgón keresed az igazságot, minden bizonyára meg is találod. A hívő ember őszinte odaadással, a tudós ember racionálisan, de végül megtalálja az Istent.

Napi dilemma

A módszer dilemmája

Minden nap eldöntheted, hogy újabb és újabb spirituális módszert akarsz-e megismerni, amely mivel nélkülözi a teljes igazságot, gyakran cserben hagy, vagy igaz hitet akarsz szerezni, amely nem hagy cserben soha.

Gyerekek társas környezetben Nyomtat Email
Írta: Horváth-Kovács Diána   
A kisgyermekes családok a baba születése utáni kezdeti időszakban megismertetik babájukat a világgal, s megkezdődik a baba társas kapcsolatainak a folyamatos kialakulása. Hogyan támogathatja a szülő a baba kapcsolatépítését más babákkal, gyerekekkel, s mely szülői magatartások vezetnek a gyermek elhatárolódásához?
Miután megszületett a baba, az ő ayurvédikus testalkata, személyiségének vonásai is nyilvánvalóvá válnak. Az ayurvédikus testalkat függvényében a baba kapcsolatot kezdeményező- és építő tulajdonságai is napvilágra kerülnek. A Vata baba a benne domináns hatóerő folytán félelemre hajlamos, s kapcsolataiban is a bizalmatlanság dominál. Ő többnyire félelemmel reagál az idegen emberekre, s fájdalmas sírásban is kitörhet. A Pitta baba is bizalmatlan, s kiszámíthatatlan a viselkedése az idegen emberekkel szemben. Vagy nagyon barátságos, vagy megijed. A Kapha baba bizalommal teli, s mosolygósan fogadja az idegen emberek közeledését.
 
A babákat már egészen kiskoruktól kezdve érdemes társaságba vinni. Meglátszik azokon a babákon, akiket keveset visznek közösségbe, hogy félénkek, megriadnak az idegen emberektől, a számukra ismeretlen hangoktól és sírással fejezik ki félelmüket. Számos esetet hallani arról, hogy milyen képzetek uralkodnak a szülőkben a baba születését követően azzal kapcsolatban, hogy mikor érdemes a babát a külvilágba vinni. Vannak olyan képzetek, miszerint a babát 3 hónapos koráig nem szabad látogatni és emberek közelébe vinni, nehogy elkapjon valamilyen betegséget. Van olyan képzet, hogy a babát 6 hetes koráig nem szabad kivinni a természetbe, elkerülve így a megfázást vagy a különböző kórokozók behatásait. Ezek mind az emberi elme téves kreálmányai, s nem a baba és mama szabadságát támogatják, hanem igazán elszigetelnek. Minél később és minél ritkábban találkozik a gyermek számára ismeretlen felnőttekkel, gyerekekkel, annál nehezebben oldódik fel társaságban, s annál vontatottabban alakul ki a közösségbe való beilleszkedést támogató magatartása.
 
A Vata gyermeket érdemes korán társaságba vinni, hogy félelemre való hajlamát idejében fel lehessen oldani. Minél inkább megszokja a társak hatását, annál hamarabb kialakul alkalmazkodó képessége, mely az ő legnagyobb erőssége. Ha a Vata gyermekkel rendelkező szülő a széltől is óvja gyermekét, félti az új behatásoktól, ezzel pontosan a baba félelemre való hajlamát erősíti, melyet a gyermek felnőtt korában is birtokolni fog. Társaságban a Vata gyermek rendkívül aktív, szereti a mozgalmas játékokat és minden mókában benne van, viszont hamar elveszíti kitartását.
 
A Pitta gyermek, amikor a benne uralkodó tűz elem egyensúlyban van, együttműködő más gyerekekkel társasági együttlétek során. A számára legjobb fejlesztő játékokkal, melyben kiélheti alkotói vágyát (pl. kirakós játékok, festés, formázás), nyugodtan eljátszik. Azonban hajlamos az ideges kirohanásokra, s arra, hogy elvegye a számára szükséges játékokat más gyerekektől. Előszeretettel uralkodik másokon, s egy idő után a gyerekek többsége elkerüli őt, s lehet nem szívesen osztják meg vele játékaikat. Ezt érezve a Pitta baba érzékenysége csak fokozódik, mégis az ő nevelésének kulcspontja a baba akaratának a megtörése. A szülőnek meg kell tanítania őt arra, hogy önállóan képes legyen játszani, betartva más gyerekek jogát is akár ugyanazon játék használatához. Ha ez elmarad az ő nevelése során, akkor egy bölcsődei vagy óvodai közösségben fogják erre megtanítani, s bizony akkor ez váratlanul is érheti őt.
 
A Kapha gyermek kiegyensúlyozott, nyugodt vérmérsékletű, jóindulatú a felé közeledő emberekkel és pajtársaival szemben. Sokáig képes eljátszani ugyanazzal a játékkal és mindenkivel megtalálja a közös hangot mérhetetlen toleranciája miatt. Mivel nem annyira kreatív, s szereti a jól megszokott játékokat, ezért a kis hadvezér hírében álló Pitta gyermek inkább megtalálja a közös hangot a pörgős Vata gyermekkel, míg a Kapha gyermek jól eltölti az időt egyedül is.
 
Az egyes babatípusok esetében nem csak a gyerekek társas életének minősége, de igényeik is különböznek. A Vata gyermeknek aktivitása és mozgékonysága miatt lételeme a szabadság megélése. Ha a Vata gyermek szabadságigénye korlátozva van, a gyermek könnyen szülei ellen fordulhat. A Vata gyermek korán kezd el minden mozgást, jóval korábban, mint társai, de az ő esetében ez a normális. Babás szülőktől hallani, amikor a kismama nem akarja engedni gyermekének a különböző mozgásformák kialakulását, mondván ez még túl korai és a nagy könyvek szerint még nem jött el az ideje. A Vata gyermek esetében azonban a korán megjelenő mozgások a helytállóak, így neki nem szabad gátakat szabni ennek megélésében.
 
A Pitta gyermek is aktív, bár mozgékonyságban nem előzi meg a Vata gyermeket. Az egyensúlyban lévő Pitta gyermekre felfigyelnek társai, mert a játékok során megmutatkozik kreatív egyénisége. Az egyensúlyából kizökkent Pitta gyermek is uralkodó, azonban ő már el is várja, hogy vezető szerepét más gyerekek is elfogadják. Uralkodása elnyomást vált ki más gyerekekben. A Pitta-Kapha gyermek barátsága során a Kapha gyermek eltűri a Pitta vezető egyéniségét, a Vata gyermek azonban szorong tőle és a Pitta gyerek őt nehezen vonja igája alá a Vata szabadságigénye miatt.
 
A Kapha gyermeknek bizalmas természete folytán mindegy, hogy egyedül játszik vagy csatlakozik hozzá valaki. Ő egyedül is jól elvan, nem esik kétségbe, ha nem ugrálják körül. Nem vágyik a figyelemre, így jó játszótársa lehet a Pittának, azonban a Vata gyermek tempóját nem mindig tudja tartani lassúsága folytán.
 
A szülőknek döntő szerepe van abban, hogy a gyermekük mennyire létesít könnyen vagy nehézkesen kapcsolatokat. Ha a szülőben önmagában is félelmek uralkodnak a társas kapcsolatainak alakulásában, akkor gyermekének sem tud pozitív mintát mutatni a barátkozás terén. A szülő felelőssége, hogy a gyermek társas érintkezési lehetőségeit megteremtse, de a gyermek kapcsolatainak alakulásába már ne akarjon vezető szerepet betölteni, hanem hagyja gyermekét önállóan érvényesülni.
 

Napi figyelmeztetés

A test és a lélek vágya

Óvakodj attól, amit a tested kíván, mert a test vágya egy félelem démontól ered. Szolgáld ki azt, amit a lélek kíván, mert az teljessé tesz. A test romlandó dolgokra vágyik, mint ő maga, a lélek romolhatatlan dolgokra vágyik, mint ő maga. Aki a lélek vágyait beteljesíti megkaphatja a test vágyait is ráadásként, azonban fordítva nem lehetséges ez.

Téves mondások

Nekem ez jár...

"Nekem ez jár..." - Biztosan tévedsz, az embernek semmi nem jár, minden, amit kap a kegyelemből van. Ha társadalmi törvények meg is ítélnek neked valamit, az Isten, aki által kaphatsz, felette áll ezeknek a törvényeknek. Ha mégis kierőszakolod azt, ami nem jár, ne csodálkozz, ha az élet idővel visszaveszi azt.