Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurvéda képekben

Google Fordító

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Napi bölcsesség

Gyermeknek lenni

Ha nincs Ismereted Istenről és anyád azt mondja tégy így, vagy úgy fiam, akkor ne késlekedj megtenni azt, akkor is igaz maradsz, ha tévedsz. Ha van ismereted Istenről és tudod, hogy anyád bűbre csábít, kérdezd meg tőle, hogy ki van elébb: az Isten, vagy a szülő? Azután cselekedj aszerint, hogy Istenben megmaradj és ő is megmaradjon benned.

Napi dilemma

Az erkölcs dilemmája

Minden esetben, amikor a másikban hibát látsz, eldöntheted, hogy a szemébe kiáltod-e a te igazságod a világról, s ezáltal még nagyobb kettőségbe taszítod őt, vagy felteszel neki egy kérdést, amellyel egyrészt megismerheted, hogy ő miként látja a világot, másrészt lehet a te világnézeted is alakul általa.

Ízek és a személyiség Nyomtat Email
Írta: Horváth-Kovács Diána   

A fanyar ízzel befejeződött az ayurvédikus táplálkozásban fontos alapízeket bemutató sorozatunk. Jelen írásban az ízek testi tüneteket kiváltó hatásai mellett az egyes ízek túlzott bevitelének következtében jelentkező mentális hatásokat is bemutatjuk. 

A 6 ízre egyaránt igaz, hogy hordozzák az egyes őselemek dominanciáját. Így elmondható, hogy az édes íz a föld és a víz elem, a savanyú íz a föld és tűz elem, a sós íz a víz és a tűz elem, a csípős íz a tűz és a levegő, a keserű íz az éter és a levegő, a fanyar íz a levegő és a föld elem aspektusait hordozza.
 
Ha az egyes elemek alkotta hatóerőket, azaz doshákat szemléljük, valamennyi dosha meghatározott jelenléte befolyásolja az egyes emberek mentális tulajdonságait, valamint a táplálkozás során bevitt őselemek arányát az emberben.
 
A Vata ember az éter és a levegő elemek hangsúlyozottsága következtében mentálisan is hordozza azok jellemzőit mentalitásában is, pl. felgyorsult gondolkozás, felszínesség, hiperaktivitás, szorongás, félelmek, aggodalmaskodás, féltékenység, bizonytalanság, bizalmatlanság, határozatlanság, kételkedés. Az ízek közül az éter és levegő elemet tartalmazó ízek azok, melyek az imént felsorolt mentális tulajdonságokat fokozzák. Ezen ízek a csípős, a keserű és a fanyar ízek. Ez azt jelenti, hogy ha az ember a táplálkozása során ezt a 3 ízt fokozottan és túlzottan veszi magához, akkor megnöveli személyiségében a Vatához tartozó lelki aspektusokat. Belátható, hogy a Vata ember az őt meghatározó éter és levegő elemek miatt fogékonyabb a felsorolt mentális aspektusok fokozott megjelenítésére, de egy Pitta és egy Kapha ember is hordozhatja a Vatához tartozó személyiségvonásokat, ha táplálkozásában túlzásba viszi a csípős, keserű és a fanyar ezeket.
 
A Pitta ember a tűz elem jellegzetességeit viseli személyiségében, pl. hajlamos az idegeskedésre, a haragra, indulatosságra, túlzott érzékenységre, sértődékenységre, és alapvetően kreatív egyéniség, aki törekszik a problémamegoldásra. Amennyiben a tűz elemet tartalmazó ízek, azaz a savanyú, a sós és a csípős kerülnek többségbe a táplálkozásban, akkor megnövekszik az egyes ember személyiségében a türelmetlenség, a tolerancia hiánya, az idegeskedés. Egy Pitta embernek erre különösen oda kell figyelnie, míg egy Vata vagy Kapha embernek kifejezetten jótékony, ha növeli magában a tűz nyújtotta tettrekészséget, s kreativitást.
 
A Kapha ember, az őt jellemző vonásokkal meghatározó víz és föld elemek következményeként gondolkodásában és a változásra való képességében lassú, nehézkes, ragaszkodó hajlammal megáldott, alázatos, hűséges, letargiára hajlamos, megbocsájtó vonásokkal bíró alkat. Az ízek közül maximálisan az édes, s részben a savanyú, a sós és a fanyar ízek növelik az emberben a Kapha emberre jellemző aspektusokat. Egy Kapha ember vonzódik az édes ízű ételekhez, azonban jól tenné, ha a többi ízt is magához venné, melyek növelnék tetterejét, s mozgékonyságát nem csak fizikai értelemben, hanem gondolkodásában is. A Kapha dosha tulajdonságait ötvöző édes íz kifejezetten javasolt a Vata és a Pitta embereknek, akik heves természetükből fakadó mozgalmas életüket lassítani tudnák a táplálkozásban előnyben részesített édes ízű ételek fogyasztásával.
 
Természetesen túlzás lenne azt állítani, hogy a táplálkozással megváltoztatható az ember személyisége, azonban a táplálkozás az összes többi napi rítussal egyetemben formálják az embert. Valamennyi személyiség- és testtípust figyelembe véve az ízek kiegyensúlyozott bevitele tudja az ember testi működéseit kedvezően befolyásolni. Nem másról beszélünk, mint a táplálkozásban megjelenő szattvikusságról, mely az egyes ízekhez kapcsolódó vágy-és tagadásmentességet eredményezi, amikor az ember képes szabadon megválasztani elfogyasztandó táplálékát. A Radzsasz, azaz a mozgékonyság kötőereje, valamint a tamasz, azaz a sötétség kötőereje okozza az egyes ízek túl- vagy alulműködése okozta testi és ezáltal lelki aspektusok megnövekedését, vagy csökkenését. Ha a 6 ízt egyaránt bevisszük a táplálkozásunkban, akkor a Vatára jellemző mozgékonyság és változásra való képesség, a Pittára jellemző kreativitás és problémamegoldás, valamint a Kaphára jellemző nyugodtság és tolerancia együttlétét támogatjuk.
 
 

 

Napi figyelmeztetés

Felelősség

Óvakodj a felelősség el nem ismerésétől. Ha saját mostoha sorsodért ostobán másokra mutogatsz, ne felejtsd el: az ötből három újjad magad felé mutat. Amikor pedig eljő a számonkérés ideje és azt mondod, hogy az a másik ember mutatott neked rossz példát, vezérré teszlek a pokolba menetelők között, hogy lássák a te példádat. Ha onnan visszajössz elfogadom a magyarázatodat, ha nem, ottmaradsz örökre.

Téves mondások

Én még nem tartok ott...

"Én még nem tartok ott..." - Ó te hitetlen, amíg nem döntesz, addig soha nem is fogsz ott tartani. Amikor pedig megtérsz, még aznap kinyílik a világ. Szavad azt jelenti, hogy az első lépést sem tetted meg, hanem ilyen szépen keltesz illúziót, hogy eltakard gyengeséged.