Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurveda in pictures

ayurveda_ke...
Image Detail

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Daily wisdom

There are no translations available.

A hitetlen ember háborog, mint a tenger, de a hívő olyan, mint a háborítatlan tó vize.

Napi dilemma

The dilemma of the pain
You may decide every day, whether the infantile pain and the self-pity should lead you in a conflict, or the major intellectuality searching for result and reconciliation.
Ízek és a személyiség Print E-mail
Written by Horváth-Kovács Diána   
There are no translations available.

A fanyar ízzel befejeződött az ayurvédikus táplálkozásban fontos alapízeket bemutató sorozatunk. Jelen írásban az ízek testi tüneteket kiváltó hatásai mellett az egyes ízek túlzott bevitelének következtében jelentkező mentális hatásokat is bemutatjuk. 

A 6 ízre egyaránt igaz, hogy hordozzák az egyes őselemek dominanciáját. Így elmondható, hogy az édes íz a föld és a víz elem, a savanyú íz a föld és tűz elem, a sós íz a víz és a tűz elem, a csípős íz a tűz és a levegő, a keserű íz az éter és a levegő, a fanyar íz a levegő és a föld elem aspektusait hordozza.
 
Ha az egyes elemek alkotta hatóerőket, azaz doshákat szemléljük, valamennyi dosha meghatározott jelenléte befolyásolja az egyes emberek mentális tulajdonságait, valamint a táplálkozás során bevitt őselemek arányát az emberben.
 
A Vata ember az éter és a levegő elemek hangsúlyozottsága következtében mentálisan is hordozza azok jellemzőit mentalitásában is, pl. felgyorsult gondolkozás, felszínesség, hiperaktivitás, szorongás, félelmek, aggodalmaskodás, féltékenység, bizonytalanság, bizalmatlanság, határozatlanság, kételkedés. Az ízek közül az éter és levegő elemet tartalmazó ízek azok, melyek az imént felsorolt mentális tulajdonságokat fokozzák. Ezen ízek a csípős, a keserű és a fanyar ízek. Ez azt jelenti, hogy ha az ember a táplálkozása során ezt a 3 ízt fokozottan és túlzottan veszi magához, akkor megnöveli személyiségében a Vatához tartozó lelki aspektusokat. Belátható, hogy a Vata ember az őt meghatározó éter és levegő elemek miatt fogékonyabb a felsorolt mentális aspektusok fokozott megjelenítésére, de egy Pitta és egy Kapha ember is hordozhatja a Vatához tartozó személyiségvonásokat, ha táplálkozásában túlzásba viszi a csípős, keserű és a fanyar ezeket.
 
A Pitta ember a tűz elem jellegzetességeit viseli személyiségében, pl. hajlamos az idegeskedésre, a haragra, indulatosságra, túlzott érzékenységre, sértődékenységre, és alapvetően kreatív egyéniség, aki törekszik a problémamegoldásra. Amennyiben a tűz elemet tartalmazó ízek, azaz a savanyú, a sós és a csípős kerülnek többségbe a táplálkozásban, akkor megnövekszik az egyes ember személyiségében a türelmetlenség, a tolerancia hiánya, az idegeskedés. Egy Pitta embernek erre különösen oda kell figyelnie, míg egy Vata vagy Kapha embernek kifejezetten jótékony, ha növeli magában a tűz nyújtotta tettrekészséget, s kreativitást.
 
A Kapha ember, az őt jellemző vonásokkal meghatározó víz és föld elemek következményeként gondolkodásában és a változásra való képességében lassú, nehézkes, ragaszkodó hajlammal megáldott, alázatos, hűséges, letargiára hajlamos, megbocsájtó vonásokkal bíró alkat. Az ízek közül maximálisan az édes, s részben a savanyú, a sós és a fanyar ízek növelik az emberben a Kapha emberre jellemző aspektusokat. Egy Kapha ember vonzódik az édes ízű ételekhez, azonban jól tenné, ha a többi ízt is magához venné, melyek növelnék tetterejét, s mozgékonyságát nem csak fizikai értelemben, hanem gondolkodásában is. A Kapha dosha tulajdonságait ötvöző édes íz kifejezetten javasolt a Vata és a Pitta embereknek, akik heves természetükből fakadó mozgalmas életüket lassítani tudnák a táplálkozásban előnyben részesített édes ízű ételek fogyasztásával.
 
Természetesen túlzás lenne azt állítani, hogy a táplálkozással megváltoztatható az ember személyisége, azonban a táplálkozás az összes többi napi rítussal egyetemben formálják az embert. Valamennyi személyiség- és testtípust figyelembe véve az ízek kiegyensúlyozott bevitele tudja az ember testi működéseit kedvezően befolyásolni. Nem másról beszélünk, mint a táplálkozásban megjelenő szattvikusságról, mely az egyes ízekhez kapcsolódó vágy-és tagadásmentességet eredményezi, amikor az ember képes szabadon megválasztani elfogyasztandó táplálékát. A Radzsasz, azaz a mozgékonyság kötőereje, valamint a tamasz, azaz a sötétség kötőereje okozza az egyes ízek túl- vagy alulműködése okozta testi és ezáltal lelki aspektusok megnövekedését, vagy csökkenését. Ha a 6 ízt egyaránt bevisszük a táplálkozásunkban, akkor a Vatára jellemző mozgékonyság és változásra való képesség, a Pittára jellemző kreativitás és problémamegoldás, valamint a Kaphára jellemző nyugodtság és tolerancia együttlétét támogatjuk.
 
 

 

Daily caution

There are no translations available.

Óvakodj az írástudók gyümölcsétől. Azt hiszik, hogy bölcsek, pedig nincs rajtuk kívül nyomorultabb ember a földön. Jól teszed, ha elkerülöd őket. Az ige azért van, hogy kételyt oszlasson el benned, hogy megismerd az életet, az írástudó pedig hamis értelmével kételybe sodor, s ezáltal megfoszt a teljességtől.

Téves mondások

Bízok benned, de...
There are no translations available.

"Bízom benned, de attól félek..." - Minden bizonnyal hazudsz! A bizalom a félelem hiánya és fordítva is így van. Valójában csak az az ember képes bízni, akinek teljes hite van Isteni származásában, a többiek ösztönös viselkedéseket mutatnak, amelyek hasonlítanak az állatokéhoz.