Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurvéda képekben

Google Fordító

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Napi bölcsesség

A négy égtáj

Elutaztam az északi hóhatárig, jártam délen a sivatagban. Kelet bölcsességét kutattam, majd a nyugati tudományokat.  Mindenhol ugyanazokat a törvényeket találtam. Most magamat bámulom nagy csodálattal, mert észrevettem, hogy  minden törvény bennem is él. Már csak azon mosolygok, minek utaztam annyit, hogy erre rájöjjek. A négy égtáj itt van egészen közel hozzám.

Napi dilemma

A félelem dilemmája

Minden nap eldöntheted, hogy gonosz tanácsadódra, a félelemre hallgatsz-e, aki eddig soha semmiben nem segített, vagy igaz prófétákra, akik már legyőzték őt, és hitre és bizalomra tanítanak.

Árulkodó képzetek Nyomtat Email
Írta: Horváth-Kovács Diána   

Az emberi tudat bonyolult rétegekből álló jelenség. A pszichológia régóta foglalkozik a tudat tudatos és tudattalan rétegeivel. 

 Sokszor nem tudjuk mi valójában kik vagyunk, egyes hitrendszereinket magunk alkottuk vagy „örököltük” őket. Amikor az ember elkezdi levetni a rétegeit, kezdetben káosz uralkodik gondolataiban, majd lassan tisztulni kezd a kép.

Az Ayurvéda szerint az embert 3 dolog betegít meg:

-          az erős, be nem teljesített vágyai

-          a fel nem oldott tagadásai, félelmei

-          a helytelenül elfogadott hitrendszerei.

A lent összegyűjtött tipikus és tudatállapotunkat tükröző mondatokat születésünk óta „gyűjtjük”. Szüleink félelmeit és vágyait eltanulva működtetjük magunkban az ő konfliktust okozó programjaikat. Az életünk során a társas kapcsolatainkból is elhallottunk 1-1 bölcsességnek tűnő gondolatot, de ezen gondolatok is valakinek a félelmein, vágyain keresztül leszűrt tapasztalatok. Sohase fogadjuk el valakinek úgy a hitét, hogy nem próbáltuk azt meg.

Az emberi élet 7 legnagyobb konfliktusát okozó képzeteket egy kis odafigyeléssel könnyen felfedezhetjük egymásban. Amikor másokkal érintkezünk, kommunikálunk, gyakran beleszőjük mondanivalónkba a saját meg nem oldott konfliktusainkat. Összegyűjtöttük a legtipikusabb gondolatokat, mondatokat, melyek árulkodnak konfliktusaink jellegéről.

1.       Létbiztonsággal kapcsolatos konfliktusok (az Ayurvéda szerint föld jellegű probléma)

-          „ Én mindent csak verejtékes munkával tudok elérni”

-          „Hiába dolgozok becsületesen, mégsem tudok megélni”

-          „Csak az lehet gazdag, aki mindenkin átgázolva igyekszik érdekeit, ha kell, erőszakosan is képviselni”

 

2.       Fajfenntartással kapcsolatos konfliktusok (Az Ayurvéda szerint víz jellegű probléma)

-          „Inkább nem lesz párom, de megvédem magamat a csalódástól”

-          „A szüleimnek sem jött össze, nekem miért sikerülne (párkapcsolat)?”

-          „ Minden férfi/nő egyforma”

-          „Szeretnék családot alapítani, de nem rendelkezem hozzá elegendő anyagi forrással, biztonságot nyújtó otthonnal, jól kereső munkával”

-          „Ha csinosabb lennék, minden férfi/nő ott heverne a lábaim előtt”

 

3.       Testi-lelki fájdalommal kapcsolatos konfliktusok (Az Ayurvéda szerint tűz jellegű probléma)

-          „Inkább meghúzom magamat, akkor senki sem fog bántani”

-          „Engem mindig mindenki csak bánt”

-          „ Mindig mindenben nekem van igazam”

 

4.       El nem fogadástól való félelem (Az Ayurvéda szerint levegő jellegű probléma)

-          „Nem tudok megfelelni a szüleim elvárásainak”

-          „Én nem vagyok szerethető – Engem senki sem szeret”

-          „ Ha nem ölelsz meg, már nem is szeretsz”

-          „Inkább nem mondok semmit, nehogy baj legyen belőle"

 

5.       Önmagam kifejezésétől való félelem (Az Ayurvéda szerint éter jellegű probléma)

-          „Nem merem elmondani a véleményemet, nehogy butának gondoljanak”

-          „Egyfolytában hülyeségeket beszélsz/beszélek”

 

6.       Felelősségtől való félelem

-          „Érted tettem ….”

-          „Ő buzdított ….”

-          „Nem csak én voltam, más is így cselekedett”

-          „Ő kezdte ….”

 

7.       Felszabadulástól való félelem

-          „Nem merem kipróbálni …”

-          „Én a jól bevált/megszokott dolgokat szeretem”

-          „Nem így szoktam, hanem úgy ….”

A fenti mondatok jobb megértése érdekében egy példa: ha valaki egyfolytában anyagi dolgokról mesél, mennyi pénzt keresett, mi mennyibe kerül, kihangsúlyozza a táplálkozás szükségességét, ragaszkodik az élelemhez, a jóléthez, az anyagi biztonsághoz, akkor valószínűsíthetően föld jellegű problémái vannak/lesznek. Mit jelent ez testileg? Elnehezedést, kövérséget, csomós, cisztás, daganatos elváltozásokat. Természetesen nem 1-1 mondattól lesz valaki beteg, hanem attól, hogy a tudatában hosszú ideig nem oldja fel konfliktusait. A test először csak kis jelekkel figyelmeztet a lelkünkben zajló eseményekre, majd amikor az ember mellőzi a jeleket, és lelkében elhatalmasodik az űr, a test komolyabb jelzésekkel figyelmeztet.

Amennyiben szeretnénk feloldani a helytelen képzeteinket, keressünk rájuk olyan szituációt, amikor az adott képzet ellenkezően teljesült. Például ha abban hiszünk, hogy rajtunk soha senki nem segít, gyűjtsük össze azokat az élethelyzeteket, amikor segítséget kaptunk. Máris meglátjuk, hogy ha olykor nem is kaptunk segítséget, számos más élethelyzetben viszont voltak támogatóink. A helytelen képzeteket felülírhatjuk korábbi jó tapasztalatainkból származó ellentétes történésekkel.

Egy korábbi írásunkba már közzétettük az egyes helytelenül kialakul félelmekre, vágyakra adott megnyugtató hittételeket:

Isten kielégíti minden szükségletemet!
Elfogadom Önmagam!
Pozitívan törekszem!
Harmóniában élek önmagammal és a környezetemmel!
Képes vagyok kifejezni Önmagamat!
Felelősséget vállalok önmagamért és a tetteimért!
Isten és én egyek vagyunk!

Ahhoz, hogy ártó képzeteinket felismerjük, és aztán letegyük őket, mindenképpen szükségünk van a radzsasz gúna mozgató és átalakító erejére, valamint egészséges tűzre, mely nem más, mint a megbocsájtás és a lelki átalakulás folyamatának kulcsa. Igaz megújulási szándék nélkül ugyanis az ember nem képes lefejteni tudatáról a héjakat, s közelebb jutni saját mozgató, tiszta igazságához.

 

 

Napi figyelmeztetés

Állhatatosság

Isten természete az igazság, a béke és a szeretet. Amíg a vágyaid és a félelmeid miatt ezeket képes vagy megsérteni, Istentagadó vagy. Azonban legyen bár förtelmes nyomorúságod, vagy adjanak a gonoszok a hóhér kezére, ha állhatatosan megőrzöd magadban e három elvet, örökéletet nyersz. Mindazonáltal, ha gyenge vagy, nincs más esélyed, mint várni a megváltót.

Téves mondások

Gyakran élek lelki életet...

Gyakran élek lelki életet... Tévedsz. Valójában az ember vagy lelki életet él, vagy test szerintit. Ha lelki életet él, akkor a lélek igazságainak áldoz, ha testit, akkor a test vágyainak. Az ezoterikus módszerek nem jelentenek lelki életet, mégha enyhítik is olykor a test szenvedését.