Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurvéda képekben

Google Fordító

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Napi bölcsesség

Háború

Ha a háborúban gyáván megfutamodsz, hátba lőnek.  Ha tudatosan visszavonulsz, hogy erőt gyűjts, akkor van esélyed a győzelemre. Így van ez az életben is: a gyávák mind halottak, a bölcsek viszont az igazságot keresik, amivel győzhetnek az ellenség felett, hogy életük legyen.  Azonban az ellenség nem a másik ember, hanem a benned rejlő gonosz.

Napi dilemma

A változás dilemmája

Mindennap eldöntheted, hogy saját fájdalmaid csillapításáért magad képére alakítod-e a világot, vagy önmagadat alakítod, úgy, hogy ne fájjon az élet.

A Pinda-Brahma alapelv Nyomtat Email
Írta: Horváth-Kovács Diána   
 A Pinda-Brahma alapelv az ayurvédikus gondolkodás alapvető filozófiai eleme. Az alapelv ismeretével az ember képes megérteni a tudatában zajló folyamatok egyezőségét a természetben jelenlévő erőkkel. 

Az ayurvédikus filozófia szerint a világmindenséget alkotó 5 elem (éter, levegő, tűz, víz, föld) átsző minden entitást, s meghatározza az egyén és a körülötte lévő élővilág fizikai és tudati adottságait. Az egyes elemeknek a tulajdonságai építenek fel mindent, például:
 
-   az éter elem, mely sötét, puha, finom, kitöltő közeg a sejtjeink közötti teret, a csontjaink belső részét tölti ki
-   a levegő elem, mely könnyű, száraz, mozgékony, hideg megtölti tüdőnket, az oxigén a vér által valamennyi szervünkhöz eljut
-   a tűz elem, mely meleg, égető, könnyű, változékony, az emésztőrendszeri szervekben történő emésztés folyamatához kölcsönöz hőt
-   a víz elem, mely nehéz, hideg, tápláló, olajozó, testünk 70%-át tölti meg, ezáltal biztosítva kenetességet, olajozottságot
-   a föld elem, mely szilárd, nehéz, nem mozgékony, stabilitást ad izmainknak, csontjainknak
 
Valamennyi elem megtalálható a körülöttünk létező élővilágban is, például:
 
-   az éterben létezik valamennyi bolygó- és naprendszer
-   az oxigénben dús levegő elem biztosítja légzésünk alapjait
-   a tűz elem melege, hője, mint hőmérséklet van jelen a környezetünkben
-   a víz elem csapadék, tavak, tengerek formájában formálja bolygónkat
-   a föld elem, mint maga a termőföld, a sivatagok, minden, ami szilárd vesz körül minket
 
Máris felismerhetjük a Pinda-Brahma alapelv segítségével, hogy minden elem felépíti nem csak az embert, de a környezetét is. Legismertebb formájában ez az elv így hangzik:
„ Ami kint, az bent – ami fent, az lent”
Testünk az univerzum másolata, hiszen az univerzumot felépítő elemek az ember univerzumát, testi és szellemi lényét is meghatározza, alkotja.
 
Gondoljunk csak bele a következőbe: ha nem éppen egy jógit veszünk figyelembe, hanem egy átlagos embert, akkor ahhoz, hogy az ember életben maradjon, testi folyamatainak támogatásához szüksége van a táplálékra. A táplálkozás során a bevitt tápanyagok a tűz elem segítségével a gyomorban, majd később az emésztőrendszer további szerveiben, pl. epe, vékonybélben kerülnek aprításra. A felaprított táplálék oldott tápanyagai, pl. fehérjék, szénhidrátok, zsírok, ásványi anyagok a véráramlás segítségével jutnak el a testünket alkotó sejtekhez. A sejtekben aztán ugyanezen folyamat zajlik le. Minden egyes sejt megemészti ugyanis a vér által odaszállított tápanyagokat, majd ahogy az emberi szervezet képes kivonni a számára hasznosíthatatlan anyagokat (pl. széklet, vizelet formájában), úgy ez a folyamat a sejtekben is lezajlik, a sejt is kiválasztja az általa hasznosítani nem kívánt anyagokat. A Pinda-Brahma alapelv itt is működik, hiszen ami nagyban, az emésztőrendszerben megtörténik, az a parányi sejtekben is lezajlik.
 
Ha nem csak a fizikai valóságot vizsgáljuk, könnyen eljuthatunk arra a felismerésre, hogy az ember tudati képzetei úgyszintén befolyásolják a természeti jelenségeket.
 
Mit láthatunk most a világban?
Régen kitört vulkánok újra aktivizálódnak, a föld a világ sok pontján megremeg, erdőtüzek, nagy károkat okozó szélviharok és áradások pusztítanak sokfelé. Az utóbbi időszakban ezek a jelenségek egyre erősödnek, vajon a Pinda-Brahma alapelvet segítségül hívva mi okozhatja ezeket?
 
Az egyes elemek diszharmonikus működése az embert kettősségbe taszító félelmeinek a következménye.
Az emberek egyre növekvő kapzsisága, pénzközpontú szemlélete, félelmei az anyagi világtól, a birtoklás központú világnézet életre hívja a föld elem mozgását a természetben, okozva ezzel földrengéseket, földcsuszamlásokat, egymáson elmozduló kőzetlemez mozgásokkal cunamikat stb.
 
Az ember a kapcsolati konfliktusaival, fajfenntartási és  a szexualitással kapcsolatos félelmeivel életre hívja a víz elem diszharmóniáját, okozva áradásokat, heves esőzéseket stb.
 
A tűz elem egyensúlytalanságát az ember erős fájdalomtól való félelme, uralkodó és leigázó természete, erős énközpontúsága teremti meg, okozva egyre emelkedő hőmérsékletet, elsivatagosodást, kiszáradást, erdőtüzeket, heves vulkáni aktivitást stb.
 
Az ember el nem fogadástól való félelme, az erős megfelelési kényszere, a szeretet állapotának sérülésével és békétlenkedésével előidézett tudatállapota mozgásba hozza a levegő elemet, okozva pusztító szélviharokat, tornádókat stb.
 
Az ember helytelen kommunikációja, annak szélsőséges megnyilvánulásai (pl. hazudozás, pletykálkodás, rágalmazás, szidalmazás, káromkodás stb.), az önmaga kifejezésétől való félelme az éter elemet viszi diszharmóniába, okozva olyan természeti jelenségeket, mint például erősödő elektromos szennyezés, villámlások stb. Csak Magyarországon tavaly hány emberbe csapott villám, érdekes …
 
Az ember tudati kettősségei, túl erős vágyai és fel nem oldott tagadásaival kibillenti az egyes elemeket egyensúlyi állapotukból. Ami tehát az ember lelkében lezajlik, azt a természet is visszatükrözi, - ismét a Pinda-Brahma alapelv egyik megnyilvánulásával találkozunk.
 
Az egyes emberek tudata összeadódik, s alkotja a kollektív tudatot. Helytelen lenne azt gondolni, hogy az ember kivonhatja magát a világ sorsát érintő változások felelőssége alól. Az ember képes önmagát és faját a mennyekbe repíteni, de helytelen minták és igazságok követésével a poklot is megteremti maga körül. Így te is minden nap eldöntheted, hogy önmagad formálásával, konfliktusaid feloldásával, a megbocsájtás gyakorlásával akarod e jobbá, boldogabbá tenni magadat és környezetedet, vagy hagyod sodortatni magadat berögzült magatartási mintáiddal és megadod magadat a boldogtalanságnak. A döntés csak rajtad áll!
 
 

Napi figyelmeztetés

Ok-okozat

Vigyázz! Ha éppen szenveded annak gyümölcsét, amelyet a múltban vetettél, kerülj el minden hamis prófétát, aki azt állítja az ok megszüntethető. A következmény mérsékelhető, de csak akkor, ha az még a jövőre vár. Saját tetteid gyümölcsét csak akkor nem kell elfogyasztanod, ha megtanultad az ok igazságát.

Téves mondások

Hiszek, de

"Hiszek, de olyan nehéz..." - Nem hiszel! Pontosabban abban hiszel, hogy nehéz! A hit is egy feltételnélküli aspektus! Amíg kételkedsz ügyeid valóban nehezen mennek előre. Azonban, ha a szívedből száműzöd a kételyt, a csodák viszik végbe azt, amiben hiszel.