Jelenleg a csevegőben tartózkodik:

Nincs senki online

Ayurvéda képekben

Google Fordító

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Napi bölcsesség

Isten országa

Isten országa lelki közösség. Kapuja mindig nyitva áll, nem őrzi senki sem. Mégis csak az képes belépni, aki itt a földön építi Isten országát, aki jórészt lelki életet él és aki kész közösségben élni. A legfelsőbb igazság megértésének feltétele mindez.

 

Napi dilemma

A hazugság dilemmája

Minden nap eldöntheted, hogy hazudsz-e másoknak és önmagadnak, s a végén úgy belekeveredsz az illúzióba, hogy még te sem tudod, ki vagy valójában, vagy egyszer, ha fájdalmasan is-, de megvallod hazugságaid és felszabadulsz.

Ayurvéda és a betegségek Nyomtat Email
Írta: Ayurvéda portál   

Ayurvéda és a betegségekSokan sokféleképpen keresik a betegségek okát, mégtöbb féle módon a belőlük történő kigyógyulás lehetőségeit. A betegségek okaiban és a gyógyulásban viszont igen kevesen keresik Istent. Megpróbálom tömören összefoglalni, hogy mit mond erről az Ayurvéda, illetve az ayurvédikus elveket kiegészíteném a saját hitemmel és tapasztalataimmal.

Abban, hogy egy betegségnek lelki oka van, igen megoszlanak a vélemények. Van, aki feltétlenül egyetért ezzel a gondolattal, van, aki feltétlenül ellenkezik fele, illetve van, aki azt vallja, hogy némely betegség lelki eredetű, és van olyan, amely nem. Hogy mit gondolok én? Abban hiszek,  hogy a test és a tudat szétválaszthatatlan, így az embernek minden funkciója lelki eredetű, ebben a betegségek sem kivételek.

Az egészség-betegség egyik aspektusáról már írtam itt az ayurvedika.hu-n. A táplálkozással kétféleképpen tudja magát az ember beteggé tenni, az egyik ha a táplálékával szemben van tagadása (pl.: ha olyan ételt eszik, amelyet bármi okból nem szeret, vagy egészségtelennek tart). Ebben az esetben az embert bűnt eszik, amely idő kérdése, hogy mikor teszi beteggé. A másik, amikor az ember vonzódik bizonyos ízekhez, bizonyos táplálékformákhoz. Ebben az esetben megnöveli azt a bizonyos doshát a tudatban és testben, a doshák egyensúlyának hiánya betegséghez vezet. Ezek ugye jól látható, hogy szorosan a táplálékkal összefüggő betegségek, így az ember azt hihetné, hogy na igen ez az anyagi eredetű betegségek keletkezésének folyamata. Ez illúzió, hiszen a mondanivalómban az is benne van, hogy ezt az állapotot a táplálékkal szembeni tagadás, vagy vonzás okozta, amely pedig egyértelműen lelki-tudati aspektusok. Az ilyen típusú betegségek kezelése ayurvédikus méregtelenítéssel, doshaböjttel, és a későbbi helyes táplálkozás megválasztásával kezelhetők. Ehhez szeretném hozzáfűzni, hogy a Magyarországon használatos általános méregtelenítő eljárások ritkán alkalmasak, a ritkán itt azt jelenti, hogy bármilyen méregtelenítő eljárást veszünk is, az a betegségek bizonyos területére elegendő, bizonyosokra pedig nem. A helyes méregtelenítésre az ősi Ayurvéda ad megfelelő módszert.

Az egészség-betegség másik aspektusát is említettem itt a portálon. A gondolataink, lelki életünk szintén megbonthatják a doshák egyensúlyát. A példa kedvéért felsorolok néhány aspektusát, a teljesség igénye nélkül. Az anyagi világtól félelmeink (pénzügyi aggódás), illetve a hűtlenség a Kapha alulműködésre utal, míg a gazdagság utáni vágy, a túlfűtött szexuális vágyak a Kapha felülműködére enged következtetni. Az ember szenvtelensége, közönyössége, a válozástól való félelme a Pitta alultengésre utal, a Pitta túltengése mutatja az ember lázadó természetét, az örökös változásra való túlzott törekvését (semmi nem jó úgy, ahogy van). Az el nem fogadástól való félelem, az örökös megfelelni vágyás, illetve az önmagam kifejezésétől való félelem, a folyamatos hazudozás a Vata alulműködésére utal, a mások véleményének figyelembe vétele, a kontroll nélküli beszédkényszer (pl.: pletyka) a Vata túltengését feltételezi. Az ilyen típusú betegségekről nyilván azonnal látszik, hogy lelki eredetűek, a betegség a lelki okának megszüntetésével a betegségek gyógyíthatók.

A betegségek fenti két aspektusában az a jellemző, hogy a doshák egyensúlyát mindkettő közvetve befolyásolja. Hogy melyik dosha tűlműködésének milyen betegségei lehetnek, arra az alábbi táblázat ad választ. A táblázat csak példákat említ a teljesség igénye nélkül, terjedelme miatt nincs lehetőség minden betegség felsorolására:

 Uralkodó Dosha

Dosha betegségek 

 Vata dosha

Álmatlanság
Mindenféle fájdalom
Migrén
Neuralgia, ideges rángások
Szívritmuszavarok
Magas vagy alacsony vérnyomás
Mozgásszervi betegségek, pl. izületi gyulladás
Reuma
Krónikus fázás
Idegrendszeri zavarok, pl. szklerózis multiplex, bénulások
Pszichés zavarok, pl. szorongás, depresszió
A bőr, a nyálkahártyák és egyéb szövetek szárazsága
Epekő vagy vesekő
Terméketlenség
Puffadás és szorulás

 Pitta dosha

Szemproblémák, égő érzés a szemben
A vérképző szervek megbetegedései
A gyomorfal és a bélfal gyulladásai, gyomor-és nyombélfekély, gyomorégés
Máj-és lépbetegségek
Bőrbetegségek, pl. pikkelysömör, akne, ekcéma
A haj megőszülése, hullása
Túlzott izzadás
Hőhullámok
Az arc kipirulása
Gyulladásos és lázas megbetegedések

Kapha dosha

Légszomj
Cukorbetegség
Érelmeszesedés
Magas vérnyomás
Orrmelléküreg problémák vagy bronchitis
A mellkas, a torok és a fej hurutus megbetegedései
Magas koleszterinszint
Duzzadt izületek
Vesebetegségek
Letargia, depresszió

Az egészség-betegség harmadik aspektusában Isten közvetlenül megfigyelhető. A megértéshez előbb szeretnék leírni egy tanmesét, amely azt bizonyítja, hogy az ember legnagyobb ellensége önmaga, remélem segít mindenkinek megértenie.

Egy több mint 60 éves idős ült velem szemben. Egy A/4-es papír tele van írva a beteségeivel. A sok közül az egyik a cukorbetegsége. Kértem őt, hogy emlékezzen vissza mikor került konfliktusba magával a cukorral, vagy az édességgel. Nem emlékezett... Abban biztos voltam, hogy a cukorral, vagy az édességgel szemben tagadása van, de fontos kiderítenem, hogy mi az. Ha valaki a cukrot nem tartja egészségesnek és mégis marokszám eszi mindenféle formáját, az is elegendő, hogy cukorbeteg legyen, de azt éreztem, hogy ez az eset más, legalábbis, ahogyan a konfliktus keletkezett. Az idős csak nem akart emlékezni. Hogy ebben segítsek neki, elkezdtem mesélni neki arról, hogy milyen bölcsességeket mondd erre a Biblia (ő katolikus volt). Az egyik ilyen bölcsességnél hirtelen megfagyott a levegő a lakásban. Épp azt idéztem, hogy "Ne fogadkozz, sem Istenre, sem a saját fejedre..." A hölgy megvilágosult, és mesélni kezdett... Hatéves lehetett, amikor kapott pár fillért valakitől, hogy vegyen rajta cukrot. Ő boldogan futott a boltba, azonban az ebédidő miatt zárva volt. Mivel a bolt egy félig-meddig rokon tulajdonában volt, bement bátran a hátsó bejáraton és megvette amire vágyott. Igen ám, de meglátta egy csendőr is. Mivel abban az időben tilos volt ebédidőben árusítani, a csendőr alaposan meghurcolta a boltost, és a kislány félelmei miatt azt a fogadalmat tette, hogy "inkább soha töbé nem akarok cukrot enni". Persze telt múlt az idő, és a fogadalom semmivé vált, a kislány ette tovább a cukrot, már nem is emlékezett a fogadalmára... de a tudatalattija igen! Mivel a kislány hűtlen volt saját fogadalmához, a tudat elkezdte kikényszeríteni azt. Az idős , miután megvilágosodott, már emlékezett arra is, hogy hányszor esett ki a cukros doboz a kezéből, de nem értette a jelzést, a tudatnak nem maradt más, mint a teste által kényszerítette ki betegség formájában a fogadalmat...

Mindenki döntse el, hogy Isten büntet-e, vagy sem, de ebben az esetben a kislány saját maga által elfogadott igazságának esett áldozatul, és az igazság Isten egyik arca. Az biztos, hogy amikor az idős hölgy rájött milyen butaság tartotta őt fogva és képes volt azt megbocsátani, a 11,5-ös cukra 1 nap alatt 6,5-re esett vissza, amely már egészségügyi határérték, és pár nap alatt normalizálódott.

Az én végkövetkeztetésem az, hogy közvetve, vagy közvetlenül minden betegség lelki eredetű, azonban tény, hogy a betegségekben közvetíthetnek a táplálkozás, és más anyagi szokások (pl.: dohányzás). Alapvetően ayurvédikus szemmel nézve a tudatban rejlő konfliktus kijelöli a betegség helyét, az uralkodó dosha pedig a betegség formáját. Erre tipikusan példa, ha valakinek félelme van az el nem fogadástól, akkor az biztosan mellkasi problémát rejt (pl.: tüdő). Ha ebben az időben az illetőnek Pitta túltengése van, akkor a kijelölt szerv gyulladásos megbetegedése indokolt, Kapha túltengés esetén légszomj, asztma alakulhat ki.

Nem hazudhat az ember örökké a világnak és önmagának. Be kell látnia, hogy gyengeségei és bűnei nyilvánvalóak és nem tudja takargatni őket. Ha képes önmagával szembenézni, akkor megszabadulhat azoktól az illúzióktól, amelyek a szenvedéseit, betegségeit okozzák és az áhított boldogság csak ekkor érhető el. Sokan emlegetik, hogy az ember legfontosabb értéke az egészség, de kevesen tudák, hogy az egészség az a lélek tükörképe, úgy hívják: teljesség. Fő útjelzői a szeretet, a béke, az igazság és az erkölcs.  Ha az emberiség felismeri ezt a bölcsességet, akkor emlékezni fog a szivárvány pecsétjére, amelyet ember és Isten közötti szerződésre pecsételtek egykor.

 

Napi figyelmeztetés

Ok-okozat

Vigyázz! Ha éppen szenveded annak gyümölcsét, amelyet a múltban vetettél, kerülj el minden hamis prófétát, aki azt állítja az ok megszüntethető. A következmény mérsékelhető, de csak akkor, ha az még a jövőre vár. Saját tetteid gyümölcsét csak akkor nem kell elfogyasztanod, ha megtanultad az ok igazságát.

Téves mondások

Boldogság

"Hagyd ott, válj el! Jogod van boldognak lenni!" - Ha elhagyod, biztosan boldogtalan leszel, mert gyengének bizonyultál felelősségben, hűségben és alázatban. Csak az lehet boldog, aki felveszi a keresztjét és elviszi a golgotára. Az út végén megerősödve, megtisztulva várja a boldogság.